Logo
Edycja XXV 2020/Etap I

małe jest piękne

← Edycja XXV 2020/Etap I
Zagłosuj na ten obiekt

Dane obiektu

Dane obiektu
Nazwa obiektu Budowa twórczych świetlic tematycznych w miejscowościach Kamieniec, Łączna i Roszyce
Kategoria obiektu małe jest piękne
Kraj Polska
Edycja Edycja XXV 2020
Adres -- --/--
57-300 Kamieniec, Łączna, Roszyce
dolnośląskie
PL
Opis
Inwestycja pn. „Budowa twórczych świetlic tematycznych w miejscowościach Łączna, Kamieniec i Roszyce” zrealizowana została dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wydawałoby się, że nie ma nic szczególnego w świetlicach wiejskich, a jednak…
Owa inwestycja - jak sama jej nazwa wskazuje - obejmowała budowę trzech świetlic wiejskich. My wyodrębniliśmy jedną z nich – w Łącznej jako przykład idących z duchem czas rozwiązań w publicznej infrastrukturze, zgodne z oczekiwaniami lokalnej społeczności.
Każdy obiekt jest zaprojektowany od podstaw i wybudowany na surowym gruncie. Podobne są do siebie pod względem architektonicznym i funkcjonalnym, jak i przyjętej estetyki. Każdy z nich wyróżnia się indywidualnym zawołaniem, odnoszącym się do konkretnego przekazu, działania. Świetlica w Łącznej znajduje się pod szyldem „Zielnej magii”, albowiem koncentruje się na działaniach blisko natury – ekologicznych, prozdrowotnych itp. Tak chcieli mieszkańcy. Jednocześnie pełni funkcję taką, jak każda inna świetlica w gminie – miejsca spotkań mieszkańców oraz organizacji zajęć świetlicowych dla dzieci. Do dyspozycji jest tutaj duża sala, dobrze wyposażona kuchnia, zaplecze sanitarne. Co ciekawe i wyróżniające właśnie ten obiekt - świetlica w Łącznej uzupełniona została o zewnętrzny piec wielofunkcyjny, w którym można wędzić, upiec chleb czy suszyć grzyby, zioła i in. Daje to szerokie pole do działania i podejmowanie inicjatyw, na jakie wcześnie trudno było sobie pozwolić.
Na takiej samej zasadzie jak świetlica w Łącznej powstały świetlice w Kamieńcu – „Pozytywnej Energii” czy w Roszycach „Zdrowego ogrodu”.
Dziś świetlice wiejskie na terenie Gminy Kłodzko to zupełnie nowa jakość, tak pod względem budowli, jak i zagospodarowania, czego obiekt w Łącznej (i jemu podobne) jest koronnym przykładem.

Zdjęcia

Stan obecny
W trakcie modernizacji

Lokalizacja